MerixGames

24 maja 2016

/ design & content

4 gry piłkarskie, których nie możesz przegapić

Maciej Fedorów

FIFA i Pro Evolution Soccer. Dwaj giganci prześcigający się w tworzeniu jak najbardziej odzwierciedlających rzeczywistość symulatorów piłki nożnej. Każda ich kolejna edycja przekonać ma do siebie graczy jak największą ilością detali i realizmu wyniesionych ze sportowych boisk. Gdyby jednak porzucić ten realizm? Stworzyć gry piłkarskie odbiegające od codziennych standardów znanych z największych futbolowych aren? Dorzucić do tego najpiękniejszego sportu świata elementy fantastyczne? Czy powstanie z tego mieszanka wybuchowa? Przekonajcie się sami.

Rocket League: graj w piłkę… samochodami? 

Co lubią mężczyźni? Sport i samochody. Twórcy z amerykańskiego studia Psyonix wpadli na genialny pomysł, żeby połączyć te dwie rzeczy i stworzyli Rocket League. Futurystyczne, wręcz psychodeliczne stadiony. Równie niesamowite samochody o napędzie rakietowym i ogromna piłka, która znaleźć powinna się w bramce przeciwnika. 

Między innymi dzięki ponad 100 modyfikacjom urozmaicającym rozgrywkę, Rocket League daje graczom ogrom możliwości. Opcja dzielenia ekranu na 4 części, tryb sieciowego multiplayera na 8 osób w połączeniu z niezwykle dynamiczną i nieprzewidywalną rozgrywką przyniosły twórcom z San Diego niezwykły sukces.

Rocket Leauge screenshot

 

Źródło: Steam

Ta wydana w lipcu 2015 roku gra stała się popkulturowym fenomenem, co potwierdzają choćby stworzone do niej dodatki, takie jak Batman vs. Superman czy Powrót do Przyszłości. Jej popularność wśród graczy doprowadziła również do stworzenia oficjalnych, e-sportowych zawodów z pulą nagród grubo przekraczającą 50 tysięcy dolarów. 

Piłka nożna i samochody. Z pozoru szalony pomysł przyniósł jednak sukces. Coś o czym prowadzący programu Top Gear przekonali się już jakiś czas temu.  

Soccer Rage: piłka nożna i Mortal Kombat

Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna jest sportem kontaktowym. Twórcy Soccer Rage wzięli to sobie mocno do serca i stworzyli hybrydę klasycznej piłki nożnej z bijatyką rodem z serii Mortal Kombat. Podobnie jak w przypadku Rocket League, rozgrywka toczy się na futurystycznych stadionach, arenach przypominających te, na których Liu Kang stawiał czoła złu. 

Niezwykle dynamiczna piłkarska rozgrywka możliwa jest dzięki zastosowaniu odpowiednich zasad. Ściślej mówiąc, dzięki ich niemal całkowitemu ograniczeniu. Nie znajdziemy w tej grze autów, spalonych, zmian czy czerwonych kartek. Jest w niej jednak coś, co przyciąga uwagę graczy i mówiąc krótko, urozmaica rozgrywkę. Tym czymś są brutalne faule i bijatyki. 

W tej grze wygrać możesz bowiem dzięki większej różnicy bramek, ale również dzięki bójkom. Pokonaj przeciwnika w walce, zmniejsz liczbę jego zawodników do mniejszej niż siedem i ciesz się chwałą. 

Soccer Rage screenshot

Źródło: Steam

W chwili obecnej użytkownik odnajdzie w grze osiem drużyn, lecz twórcy planują zwiększenie tej liczby do 32. Soccer Rage jest na razie jedynie dostępny w Steam’owym Wczesnym Dostępie, a jego premiera planowana jest na czerwiec 2016 roku. 

FootLOL: Epic Fail League: gdy tytuł mówi sam za siebie

Gdyby ktoś pomyślał, że dwie poprzednie gry były bardzo oddalone od rzeczywistości, najwidoczniej nie miał przyjemności poznać FootLol. Opis tej gry i poziom odrealnienia, na jaki weszła możnaby w zasadzie opisać jednym zdaniem: jednym z jej głównych elementów są... krowy. 

Gra ta jest swojego rodzaju połączeniem gry piłkarskiej oraz lubianych i powszechnie znanych Wormsów. Podobnie jak w tym klasyku lat 90tych do dyspozycji gracza jest kilkanaście rodzajów broni, systemów obrony czy ekwipunku, który wykorzystać można przeciwko swojemu oponentowi. Obok wspomnianych wcześniej krów, w grze znajdziemy również takie elementy jak miny, tarcze czy kosmitów.

FootLOL screenshot

Źródło: Steam

30 drużyn do wyboru, możliwość ich modyfikacji, a wszystko to rozgrywa się na czterech różnych planetach (każda z innym typem murawy) z możliwym trybem multiplayer. Nic dziwnego, iż gra zdobywa bardzo pozytywne recenzje na platformie Steam. 

Kopanito All-Stars Soccer: powrót do dzieciństwa

Obok wspomnianych wcześniej gier piłkarskich porzucających realizm nie mogło zabraknąć produkcji Merixgames, a więc Kopanito All-Stars Soccer. Duchowy spadkobierca Sensible Soccer oraz Kick Off’a, to piłkarska zręcznościówka typu arcade, stylistyką przypominająca wspomniane wcześniej klasyki lat 90tych.

Gra nie jest klasycznym symulatorem piłki nożnej, gdyż została przyprawiona solidną dawką elementów fantastycznych. Użytkownik znajdzie w niej między innymi 5 urozmaicających rozgrywkę superruchów, takich jak superstrzał, teleport czy magnes. Dodatkowo gracz ma możliwość stosowania wślizgów i faulowania do woli, ponieważ w rozgrywce nie przeszkadza żaden sędzia. Nie ma więc kartek i spalonych!

Kopanito All-Stars Soccer screenshot

Kopanito to także różnorodność – ponad 110 drużyn z każdego zakątka świata, którymi można rozegrać ponad 150 spotkań w 16 różnych turniejach. Wszystko to na siedmiu kolorowych, kreskówkowych stadionach. Starszych graczy przenosi ona do czasów młodości, gdy spędzali długie godziny przed telewizorem z kontrolerami w ręku, młodszych zabiera natomiast do piłkarskiego świata jakiego jeszcze nie widzieli. 

W chwili obecnej dostępna jest ona na platformie Steam w trybie Wczesnego Dostępu. Na premierę w grze pojawić się ma długo wyczekiwany tryb sieciowego multiplayera. 

Co zamiast FIFy?

Klasyczne gry piłkarskie mają na świecie wielu oddanych fanów, lecz opisane powyżej produkcje pokazują, iż gracze oczekują również innego typu rozrywki. Zabawne, odrealnione od piłkarskich standardów gry również cieszą się powodzeniem. Warto więc wyczekiwać kolejnych tego typu produkcji. 

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.