MerixGames

17 czerwca 2016

/ people & events

Meet Merix: Paweł - Django Developer

Anita Soczka

Django jest nowoczesnym frameworkiem open source opartym o obiektowy język programowania Python. Dzięki swojej modularnej budowie pozwala na szybkie tworzenie serwisów internetowych, które można w łatwy sposób rozwijać. Stawia na jakość i prostotę. Nic dziwnego, że wielu developerów wybrało i pokochało Django, które sprawdza się idealnie zarówno w małych i prostych, jak i bardzo skomplikowanych projektach. I właśnie dlatego także Paweł postawił na Django.

Paweł po prostu kocha Django i Pythona. Przekonacie sie o tym czytając poniższy wywiad. Nie jest to jedyna ważna dla niego rzecz, którą się interesuje. Paweł to spec w dziedzinie kawy, o której wie chyba wszystko. Serio, jest jak chodząca encyklopedia. To samo zresztą dotyczy yerby czy herbaty. Wygląda na to, że Paweł potrzebuje sporo dopalaczy ;) Może być to nieco mylące, ponieważ jest on najspokojniejszą osobą jaką spotkałam. Nigdy nie widziałam go zdenerowanego - zawsze ze stoickim spokojem wykłada problem i jego możliwe rozwiązanie. A w dodatku Paweł ma przyjemny, iście radiowy głos. Nie pozostaje więc nic innego jak słuchać z przyjemnością.

 • Opowiedz w kilku słowach o sobie.

  Dobrze, że nie trzeba opisywać się w kilku zdaniach – to pytanie zawsze budzi we mnie niepokój, ale skoro wystarczą słowa to: uparty, ciekawy świata
 • Czym się zajmujesz w MerixStudio?
  Tworzę aplikacje we wspaniałym framewok’u jakim jest Django.
 • W jaki sposób pracujesz? Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy?
  Szanuję ciszę, bo w niej rodzą się najlepsze pomysły, szczególnie gdy pracuję sam. Często przetwarzam zagadnienie chodząc –  pomaga mi to w skrajnych sytuacjach. 
  Uwielbiam także pracę w grupie – to motywuje i napędzą do tworzenia lepszego kodu. Czasami pomoc drugiej osoby lub zapoznanie się z jej punktem widzenia daje więcej niż wielogodzinne poszukiwanie rozwiązania. 
 • Jakie były Twoje początki w firmie?
  Początki to nowi ludzie, nowe twarze i fascynacja tym jak wiele można zrobić łącząc ludzi o różnych pasjach. Machina z trybami, która dobrze naoliwiona działa i pędzi do przodu z duchem czasu.
  Pierwsze zadania jakie otrzymałem to projekty wprowadzające lub wewnętrzne. Pozwoliły mi one zapoznać się z technikami pracy w firmie oraz współpracy z grupą. Stopniowo wchodziłem w coraz trudniejsze projekty, a z napotkanymi problemami zawsze mogłem zgłosić się do teamu. Pomoc zawsze się znalazła – szczególnie duże podziękowania należą się team-leader’owi :)
 • Czy jest coś czego nauczyłeś się pracując w MerixStudio? Co?
  Nauczyłem się wiele, ale przede wszystkim, pracując w MerixStudio, zobaczyłem jak wiele pracy jeszcze mnie czeka by osiągnąć pełną biegłość w programowaniu. Tutaj nauczyłem się, ale  także nadal się uczę lepszych technik programowania oraz sposobów rozwiązywania przekazanych mi zadań. Programowanie zawsze dawało mi wiele radości, ale gdy jest szansa uczyć się od lepszych, człowiek nabiera niesamowitego zapału.
 • Co najbardziej podoba Ci się w pracy w MerixStudio?
  Praca w grupie i programowanie w języku Python!
 • Jakie było największe wyzwanie przed jakim stanąłeś podczas pracy w firmie?
  Myślę, że kamieniem milowym była chwila, gdy musiałem stanąć przed wdrożeniem płatności nie tylko jednorazowych, ale także powtarzających się w czasie. Myśl, że niewielki błąd może sprawić, że kogoś narazimy na dodatkowe koszty, budziła moje obawy. Mimo to uważam, że każde wyzwanie, z którym spotykamy się pierwszy raz będzie w większości przypadków, tym największym wyzwaniem.
 • Najfajniejszy projekt, nad jakim pracowałeś do tej pory w MerixStudio to?
  Najfajniejszy? Competenz4u – wspaniały kontakt z klientem, którego głowa była pełna pomysłów i chęci działania.
 • Jak wyglądał Twój pierwszy kontakt z technologiami webowymi? Kiedy podjąłeś decyzję, że chcesz pracować w branży IT?
  Pierwszy kontakt miałem w gimnazjum. To tam pomagało się koleżankom tworzyć pierwsze strony na tabelkach ;) Zamierzchłe czasy Internetu... 
  Tworzenie stron oraz programowanie traktowałem jako zabawę i metodę na wykazanie własnej kreatywności. Ogromnie zachwycał mnie fakt, że za pomocą kodu możemy tworzyć coś od podstaw. Tak jakpisarz książkę czy malarz obraz, ale w trochę inny sposób i tym samym pokazywać coś światu.
 • Co uważasz za najtrudniejsze, a co za najciekawe w zawodzie Backend Developera?
  Za najciekawsze oraz najtrudniejsze jednocześnie uważam jezyk programowanie Python i framework Django. Najciekawsze są chwile, gdy zgłebia się najbardziej magiczne tajniki programowania, a najtrudniejsze gdy pojawiaja się nieoczekiwane błedy :)
 • Dlaczego Django/Python?
  Python, bo to wspaniały i przejrzysty język programowania narzucający jednolitą strukturę kodu każdemu programiście – to pomaga. Minusów nie ma i już!Django, bo Python – dojrzały framework z doskonałą dokumentacją i ogromną grupą pasjonatów.
 • Pierwsza rzecz jaką robisz po przyjściu do pracy.
  Witam się i włączam komputer.
 • iOS czy Android?
  Obecnie żaden z nich.
 • Co porabiasz w czasie wolnym?
  Lubię czasami pograć z przyjaciółmi w gry komputerowe.
 • Twój ulubiony bohater z dzieciństwa?
  Tu będą bohaterowie, w liczbie mnogiej: Tom and Jerry – kto nie pamięta szalonego kota i psotnej myszy?
 • Ulubione miejsce w Poznaniu.
  Tereny gdzie można pojeździć na rolkach.
 • Piwo czy wódka?
  Regionalne piwa.
 • Sport?
  Nie lubię oglądać sportu oraz nie mam ulubionej drużyny ale uwielbiam grać w koszykówkę i szaleć na rolkach.
 • Pies czy kot?
  Pies, bo koty są fałszywe.
 • Najczęściej odwiedzana strona.
  Dobreprogramy.pl
 • Ulubiona appka.
  Najważniejsze, żeby była przydatna, a jaka? Zawsze się jakaś znajdzie.
 • Ciemna czy jasna strona mocy?
  Jasna!
 • Jeśli mógłbyś odwiedzić tylko jedną stronę do końca życia, co by to było?
  docs.djangoproject.com :)
 • Jeśli mógłbyś mieć pracę, jaką tylko zechcesz, co by to było?
  Programista z projektami bez deadline :P

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.