MerixGames

6 maja 2016

/ people & events

New Trends in Project Management 2016 - relacja z konferencji

Kamil i Maciej

W tym roku w Gdyni odbyła się już 5 edycja konferencji NEW TRENDS IN PROJECT MANAGEMENT 2016. Jest to największy projekt oddziału Gdańskiego PMI (Project Management Institute), na którym oczywiście nie mogło nas zabraknąć. Ochoczo wybraliśmy się więc nad polskie morze, gdzie mieliśmy okazję poznać współczesne trendy i problemy w zarządzaniu projektami.

Cała impreza podzielona została na dwa dni podczas których uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowo-prelekcyjnych. Chcąc wyciągnąć jak najwięcej z organizowanych spotkań, staraliśmy się brać udział w jak największej ilości zajęć o jak najszerszej tematyce. Pozwolił nam na to rozbudowany program, który zawierał aż cztery ścieżki tematyczne:

 • Narzędzia w Zarządzaniu projektami,
 • Przywództwo,
 • Zarządzanie strategią i biznesem,
 • Warsztaty.

Z pośród całej gamy zajęć warto wyróżnić te, na które bez zastanowienia poszlibyśmy jeszcze raz. Są to między innymi:

 • Opening Keynote Mateusza Kuśnierewicza, który opowiedział nam dokładnie przebieg swojego życia oraz jego sposób na odniesienie sukcesu nie tylko w branży sportowej. Dowiedzieliśmy się między innymi jak Mateusz poradził sobie z innowacyjnym pomysłem na ramki elektroniczne. Zapewne też nikt się nie spodziewał, że słynny skok do wody podczas zawodów odmienił życie Mateusza. Wszystkie historie keynote speakerów zostały zobrazowane przez jadzkarysuje.pl
 • Tell me a story Piotra Buckiego, który opowiedział nam wiele inspirujących historii, pokazując nam w ten sposób wpływ historii oraz sposobu jej opowiadania na naszych słuchaczy. Historie to tak naprawdę jeden z lepszych sposobów na komunikację - to w jaki sposób je opowiadamy odzwierciedla nasz odbiór przez słuchaczy.
 • Emerging Project Management Tools: State of the art 2016 - Maria Barbero, która przyjechała do nas z Włoch opowiedziała o narzędziach wykorzystywanych do zarządzania projektami. Najciekawsze było dla nas przedstawienie kryteriów jakimi Maria posługuje się w selekcji listy narzędzi i próby oceny każdego z nich w oparciu o ich zdolność do rozwiązywania prawdziwych przypadków.
 • How to deliver quality on time Nielsa Malotaux’a - w tym przypadku tytuł mówi chyba sam za siebie. Pozycja z pewnością obowiązkowa dla każdego Project Managera, dzięki któremu żadne zadanie w jego pracy nie będzie mu  straszne. Na początku poznaliśmy trochę teorii. Niels opowiadał między innymi o cyklu Deming czy konkretnych przykładach dostarczania dobrego produktu na czas.
  Jak wiadomo, człowiek najlepiej uczy się poprzez praktykę. Następnego dnia zorganizowane zostały więc warsztaty na których Niels poprzez proste ćwiczenia pokazał nam jak dostarczać projekty na czas. Na warsztatach mogło jednocześnie przebywać około 15 osób, co było doskonałą okazja do poznania pozostałych uczestników konferencji.
 • Przedstawienie firmy Finext - Jan Dirk Hogendoorn & Frank Fondse przedstawili Finext, który wywołał spore poruszenie posród przedstawicieli innych firm. Wyobraźcie sobie, że nie posiada on żadnych managerów! Prelegenci przedstawili nam swoją wizję firmy, która składa się z zespołów, w której to każdy odpowiada za wyniki i w której nie ma żadnychprzełożonych. Czy myślicie, że taka firma ma szansę na dalszy rozwój? Otóż Frank i Jan udownodnili nam, że jak najbardziej!
 • TRIZ - Effective Problem Solving - Michał Hałas opowiedział nam o TRIZ czyli narzędziu wykorzystywanym m.in. w sytuacjach gdy zespół projektowy nie może znaleźć rozwiązanie problemu. Wykład był bardzo ciekawy głównie z powodu wielu ćwiczeń praktycznych.
 • Opening note Harleya Lovegrove - było to spotkanie, na którego zdecydowanie warto było pójść. Harley nie tylko opowiadał nam o tym jak zostać dobrym Change Managerem, ale również starał się nam to zobrazować na konkretnych przykładach. Zachęcał wszystkich do udziału w jego konkursach, w których można było wygrać jedną z jego książek (niestety nam się nie udało :))
 • You’re failing: your method is neither Agile, nor Waterfall - Nader Rad opowiedział nam o potencjalnym chaosie, jaki może wynikać z zagubienia pomiędzy metodami Waterfall i Agile. Prezentacja pomogła nam zrozumieć, jak stworzyć działające i przynoszące korzyści połączenie tych systemów zarządzania.
 • What marketing can add to Project Management - dowiedzieliśmy się od Jacka Wizmur-Szymczaka o narzędziach marketingowych, które są bardzo podobne do tych wykorzystywanych w zarządzaniu projektami. Z wykładu wyszliśmy podbudowani, w końcu wszyscy pracujemy w ludzkiej działalności - komunikacja, relacje, inspiracja i precyzyjne ustanowienie celu jest kluczem w każdym projekcie.
 • From Waterfall to Agile: Managing Disruptive Change without Disrupting the Business - Odd Sandbekkhaug opowiedział nam o tym, jak w firmie mocno zakorzenionej w Waterfall udało się wprowadzić Agile. Z początku cały pomysł wydawał się nierealny, jednakże wyniki zmiany, jakie przedstawił nam Odd, zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Pomiędzy jednym a drugim dniem intensywnej pracy mieliśmy czas na chwilę relaksu. Zostaliśmy zaproszeni do jednej z nadmorskich knajpek “ Bollywood“, gdzie wraz z pozostałymi uczestnikami mogliśmy napić się piwa i potańczyć. Zorganizowany został również pokaz tańca salsy wraz z krótkim instruktażem.

Konferencja PMI stała na bardzo wysokim poziomie. Na pewno jeżeli tylko to będzie możliwe pokażemy się również w przyszłym roku. Do zobaczenia!

Strona używa plików cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.