MerixStudio

Merix studio

Początki

Wszystko zaczęło się jak zwykle od prostego zapytania dotyczącego stworzenia strony internetowej. Osobą, która się z nami skontaktowała był Chris Adjani, nasz partner z Kalifornii, z którym mieliśmy już kontakt w przeszłości. Wspomniał, że będzie przygotowywał projekt graficzny strony internetowej dla Herb Alperta – znanego muzyka i autora tekstów z USA. Pytał czy bylibyśmy zainteresowani przygotowaniem tej strony wraz z nim. Znając umiejętności i determinację Chrisa zgodziliśmy się bez wahania.

Zbieranie wymagań
i priorytetowanie

Głównym pomysłem było stworzenie portalu składającego się ze strony rodzica i kilku stron powiązanych. Strona rodzic miałaby prezentować ogólne informacje podczas gdy poszczególne strony zawierałyby treści powiązane z danym artystą/obszarem zainteresowań. Struktura każdej ze stron byłaby taka sama. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalności, wymagane były między innymi: blog, sklep z muzyką, galerie, sekcje z linią czasu, powiązane treści, współdzielony system kont, integracja z serwisami społecznościowymi i ogromne ilości JavaScript i AJAX. Dodatkowo treści dla każdej ze stron miały być wprowadzane z jednego centralnego systemu CMS, który pozwalałby współdzielić poszczególne treści pomiędzy nimi.

Mając z jednej strony długą listę wymaganych funkcjonalności a z drugiej chęć jak najszybszego uruchomienia serwisu przygotowaliśmy listę priorytetów. Z tej listy wybraliśmy najbardziej kluczowe elementy, na których skupilibyśmy się w początkowej fazie.

Wybór technologii

Po tym jak określiliśmy listę funkcjonalności, które miałyby być zawarte w wersji 1 oraz mając ogólny obraz całego projektu i świadomość rzeczy, które miałyby być dodane w przyszłości, zdecydowaliśmy się wykorzystać framework Django jako fundament dla całego projektu. Inne rozwiązania, jakie były brane pod uwagę to WordPress oraz Drupal.

Jednak po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” każdego z rozwiązań a także mając na uwadze aspiracje i przyszłe plany odnośnie projektu, wybór mógł być tylko jeden – Django.

Programowanie

Prace programistyczne w końcu ruszyły. W trakcie kolejnych miesięcy pracowaliśmy pełną parą rozwiązując różne problemy, które wyniknęły w trakcie (między innymi: zmiany projektów graficznych, zmiany wymagań czy epidemia grypy). Podczas tego okresu przeprowadziliśmy mnóstwo rozmów na Skype, wymieniliśmy setki maili i gigabajty danych.

W międzyczasie, aby osłodzić czas oczekiwania fanom Herba, stworzyliśmy microsite’y, zapowiadające nową stronę i dające użytkownikom możliwość utworzenia konta, które mogło być później użyte na skończonej stronie. Poza tym pomagaliśmy również przy wyborze serwera oraz konfiguracji domen.

Uruchomienie bety wersji 1

Po ponad 3 miesiącach prac programistycznych i 4 tygodniach testów i poprawiania błędów byliśmy gotowi do udostępnienia pierwszej wersji beta naszemu klientowi. Implementacja wszystkich funkcjonalności była nadal w toku (m.in. praca nad sklepem), ale można już było zacząć zaznajamiać się z CMS i powoli dodawać treści do strony.

Następnie zabraliśmy się za poprawianie błędów, które wyniknęły podczas dodawania treści i dalszych testów oraz kończyliśmy prace nad sklepem.

Sklep został ukończony miesiąc później. Wciąż testowaliśmy i usprawnialiśmy działanie serwisu.

Wymagania do wersji 1b oraz 2

Po tym jak przez kilka miesięcy Chris miał możliwość pracować ze stroną zdecydował, że wymaga ona odświeżenia wyglądu. W związku z tym wysłał nam nowe projekty, które pozwoliłyby na szybką zmianę wyglądu strony głównie przez modyfikację CSS. Równolegle pracował nad kompletnie nową wersją strony (wersja 2).

Uruchomienie wersji 1b

4 tygodnie po uzgodnieniu zakresu zmian dotyczących wyglądu strony, uruchomiliśmy wersję 1b. Posiadała ona wszystkie funkcjonalności wersji 1, ale z odświeżonym wyglądem. Był to świetny pomost między wersjami 1 i 2, czyniąc cały proces przejścia na nowy interfejs dużo bardziej płynny.

Uruchomienie wersji 2

Połowa kwietnia 2013 była momentem, kiedy byliśmy w stanie uruchomić 2 wersją projektu. Zakres zmian był imponujący i obejmował całkowite przepisanie HTML/CSS/JS, wiele nowych funkcjonalności, uporządkowanie i ujednolicenie interfejsu oraz mnóstwo aktualizacji od strony CMS.

Po uruchomieniu serwisu wraz z drobnymi poprawkami, które były wymagane, rozpoczęliśmy pracę nad kolejnymi funkcjonalnościami oraz nad optymalizacją kodu celem zwiększenia wydajności serwisu.

Obecnie, przyszłość

W danym momencie, bez żadnej dodatkowej promocji, na serwisie założyło konto niemal 1000 użytkowników i zostało zrealizowanych blisko 400 zamówień w sklepie muzycznym.

Chris teraz na spokojnie analizuje stronę i zachowania użytkowników na niej. Po jakimś czasie planuje rozpocząć pracę nad 3 wersją serwisu, przy której z przyjemnością mu pomożemy.

Herp Alpert Presents